Wybrane gatunki filmów krótkometrażowych

Filmy krótkometrażowe, wybrane gatunki

Krótkometrażowy film animowany

Krótkometrażowe filmy animowane mają zazwyczaj mniej niż 15 minut długości. Terminologia dotycząca tych filmów jest różna, ale najczęstszym określeniem jest animowany film krótkometrażowy.

Gatunki często kojarzone z animowanymi filmami krótkometrażowymi to komedia, fantasy i romans. Poniżej podano kilka przykładów krótkometrażowych filmów animowanych.

 • Ballada o Bungalowie Billu" - komedia romantyczna o starszym człowieku i jego bungalowie. - "Blame!" - krótkometrażowy film akcji/przygodowy o mężczyźnie, który zostaje obwiniony za coś, czego nie zrobił.
 • "Cat's Whisker" - krótkometrażowy film fantasy o młodym człowieku, który udaje się do wioski kotów, aby prosić o pomoc.
 • "Kopciuszek: From Here to There" - krótkometrażowy film fantasy o Kopciuszku jako dziecku.
 • "Chryzantema" - krótkometrażowy film fantasy o kobiecie starającej się o dziecko w czasach, gdy jest to niezgodne z prawem.

Krótkometrażowy film dokumentalny

Podobnie jak krótkometrażowy film animowany, krótkometrażowy film dokumentalny jest specyficznym gatunkiem filmu krótkometrażowego. W przeciwieństwie do standardowego filmu krótkometrażowego, krótkometrażowy film dokumentalny jest zazwyczaj filmem niefabularnym. Krótkometrażowy film dokumentalny przedstawia ciekawy lub nietypowy pomysł lub wydarzenie.

Może opowiadać historię z wielu punktów widzenia lub śledzić jedno wydarzenie od początku do końca. Wiele krótkometrażowych filmów dokumentalnych porusza tematykę ludzką. Krótkometrażowy film dokumentalny może opowiadać historię rodziny lub grupy przyjaciół.

Film krótkometrażowy – rodzaj filmu fabularnego

Film krótkometrażowy trwa zazwyczaj nie dłużej niż pół godziny. Może być oparty na prawdziwej historii lub całkowicie fikcyjny. Większość filmów krótkometrażowych to produkcje niezależne, które nie są dystrybuowane w kinach.

Filmy krótkometrażowe są często wyświetlane na festiwalach, gdzie poświęca się im mniej uwagi niż filmom pełnometrażowym, ale nie ma ograniczeń co do liczby filmów krótkometrażowych, które mogą być wyświetlane na jednym festiwalu.
Oto niektóre z najpopularniejszych gatunków filmów krótkometrażowych:

 • Krótki film akcji
 • Krótki film komediowy
 • Krótkometrażowy film eksperymentalny
 • Krótkometrażowy film grozy
 • Film krótkometrażowy muzyczny
 • Krótki film dokumentalny
 • Krótki film sportowy
 • Film krótkometrażowy surrealistyczny

Autor FutureShorts - 12-06-22

Twój komentarz

Najnowsze posty

warsztaty ze scenopisarstwa

Warsztaty ze scenopisarstwa: podstawy tworzenia fabuły

09-01-2023

Warsztaty ze scenopisarstwa to wspaniała okazja, aby nauczyć się podstaw pisania scenariuszy. Są idealne dla p

Czytaj dalej

Oscar za najlepszy krotkometrażowy film animowany

Na czym polega nominacja do Oscara dla najlepszego krótkometrażowego filmu animowanego?

16-06-2022

Najnowsze krótkometrażowe filmy animowane - Nagroda Akademii Filmowej Choć kryteria programu mogą si

Czytaj dalej

Loading...