O filmie krótkometrażowym

Film krótkometrażowy: definicja

Krótkometrażowy film - historia i rodzaje

Filmy krótkometrażowe są tak stare jak sam film. We wczesnych czasach kina filmowcy kręcili krótkie filmy i szpule, które były wyświetlane w kinach pomiędzy filmami pełnometrażowymi. Ponadto filmy krótkometrażowe mogą być tworzone w wielu różnych stylach.

Historycznie filmy krótkometrażowe dzieli się na trzy kategorie: krótkometrażowe filmy narracyjne, krótkometrażowe filmy dokumentalne i krótkometrażowe filmy eksperymentalne. Filmy krótkometrażowe narracyjne to najbardziej rozpowszechniony styl filmów krótkometrażowych. Zwykle mają mniej niż 15 minut długości i często opierają się na prostej fabule. Rozwój postaci jest minimalny, ale film jest zazwyczaj nadal zabawny.

Krótkometrażowe filmy dokumentalne są podobne do krótkometrażowych filmów narracyjnych pod tym względem, że koncentrują się głównie na fabule, ale zawierają wywiady i ujęcia obserwacyjne. Wreszcie, filmy eksperymentalne są często najbardziej odważne i nieprzewidywalne. Mogą mieć dowolny charakter - od typowej narracji po bardzo abstrakcyjne dzieła.

Film krótkometrażowy - charakterystyka

  • Łatwość opowiadania historii - W przypadku filmu krótkometrażowego trzeba opowiedzieć jakąś historię. Jeśli jest to tylko winieta, nie ma znaczenia, jak świetne są zdjęcia - nie można nic przekazać!
  • Potrzebny jest jasny i prosty pomysł - historia nie musi być skomplikowana ani wyszukana, ale musi być jasno wyrażona.
  • Potrzebny jest scenariusz - nie można po prostu nakręcić tego, co się chce, bez opowiedzenia historii.
  • Potrzebna jest obsada i ekipa - film nie istnieje w próżni - trzeba go nagrać, a następnie zmontować.
  • Potrzebna jest wartość produkcyjna - film krótkometrażowy to nie dokument. Musi wyglądać jak film.

Film krótkometrażowy - popularność

Ze względu na swoją długość filmy krótkometrażowe są chętniej oglądane w Internecie lub na urządzeniach przenośnych. Ponieważ ich czas trwania nie przekracza zwykle 60 minut, filmy krótkometrażowe są często dystrybuowane online. Widzowie filmów krótkometrażowych są zazwyczaj młodzi, mieszkający w miastach i obeznani z technologią.

Gatunki filmów krótkometrażowych

Istnieje wiele różnych rodzajów filmów krótkometrażowych. Niektóre popularne gatunki filmów krótkometrażowych to musicale, filmy sportowe, przyrodnicze, podróżnicze i artystyczne. Historię w filmie krótkometrażowym można opowiedzieć na wiele różnych sposobów, a często to kreatywność reżysera sprawia, że film krótkometrażowy jest wyjątkowy i zapada w pamięć.

Autor FutureShorts - 08-04-22

Twój komentarz

Najnowsze posty

Oscar za najlepszy krotkometrażowy film animowany

Na czym polega nominacja do Oscara dla najlepszego krótkometrażowego filmu animowanego?

16-06-2022

Najnowsze krótkometrażowe filmy animowane - Nagroda Akademii Filmowej Choć kryteria programu mogą si

Czytaj dalej

Jakie sa rodzaje filmow krotkometrazowych

Wybrane gatunki filmów krótkometrażowych

12-06-2022

Krótkometrażowy film animowany Krótkometrażowe filmy animowane mają zazwyczaj mniej niż 15 minut dłu

Czytaj dalej

Jak krecic filmy krotkometrazowe

Jak zrealizować film krótkometrażowy?

30-05-2022

Jak przygotować się do kręcenia filmu krótkometrażowego? Jeśli myślisz o nakręceniu filmu krótkometr

Czytaj dalej

Loading...